8 Березня, 2020
П’ять років тому, 6 березня 2015 року, на XVII Конгресі національної асоціації Андрія Павелка абсолютною більшістю голосів (122 голоси «за» із 137-ми присутніх делегатів) було обрано президентом.
За час, що минув, нова управлінська команда, яку Андрій Павелко сформував після свого обрання, зробила немало для того, щоб ми всі пишалися українським футболом. Принаймні, у лютому 2019-го на Конгресі УЄФА в Римі Андрія Павелка було обрано до оновленого Виконкому УЄФА. Отже, можна говорити про те, що його робота та робота сформованої ним команди на чолі УАФ була визнана європейською футбольною спільнотою.
«Я хотів би ще раз подякувати нашим легендарним володарям «Золотого м’яча» Олегу Блохіну, Ігорю Бєланову, Андрію Шевченку, а також голові НОК України Сергію Бубці, які прилетіли тоді до Рима, аби підтримати мене. Це в тому числі був і знак для моїх недоброзичливців. Адже мене персонально підтримали люди, які писали славу не тільки українського футболу, але й українського спорту загалом. Я їм дуже вдячний! А для європейської футбольної сім’ї це був сигнал, як до мене ставляться в Україні легенди нашого спорту. І це, у свою чергу, говорить про єдність нашої футбольної родини та підтримку тих реформ і перетворень, які ми проводимо», — згадує зараз президент Української асоціації футболу Андрій Павелко.
А серед рішень, які приймалися керівництвом Української асоціації футболу за останні п’ять років, варто виокремити наступні.
Упроваджена програма реконструкції футбольної інфраструктури в Україні. Для реалізації футбольного «плану Маршалла» за кошти УАФ неподалік Києва був побудований завод із виробництва сучасного синтетичного покриття.
«Приймаючи рішення про будівництво заводу «ФФУ Продакшн», ми розуміли, що він повинен випускати якісне, краще у світі покриття, яке здатне витримувати інтенсивні навантаження. Зрозуміло, що в такому випадку ціна цього покриття буде відрізнятися від дешевих аналогів. Раніше в Україні вже будували майданчики з дешевою синтетикою. Використовували при цьому й бюджетні гроші, і гроші УЄФА. І де вони?
Наша команда, що прийшла до керівництва українським футболом у 2015 році, могла сказати: «У країні війна, нам не до будівництва стадіонів і майданчиків». І навряд чи хтось нам дорікнув би в такій ситуації за бездіяльність.
Але ми пішли іншим шляхом — ініціювали реконструкцію футбольної інфраструктури всієї країни. І вже зараз можна говорити, що наш план мати в країні 2 500 майданчиків і 50 полів із синтетичним покриттям буде перевиконаний. Адже вже станом на початок 2019 року, за попередніми даними регіональних асоціацій, у нас було більше 75-ти полів із синтетичним покриттям, побудованих із 2015 року. Наші ініціативи підштовхнули державу до початку реалізації масштабної програми з будівництва майданчиків.
На жаль, через брудну PR-кампанію, яка кілька років ведеться проти УАФ, темпи будівництва дещо впали. Але разом з ініціативою Президента України Володимира Зеленського у 2020 році реконструювати або побудувати 100 стадіонів до кінця наступного року ми можемо мати в Україні вже майже 200 полів із сучасним покриттям. Погодьтеся, навіть для нашої величезної країни це вже гідний показник», — вважає президент УАФ Андрій Павелко.
Реформування системи змагань та підтримка професіональних клубів. Cистема, яка була в нас у професіональному футболі п’ять років тому — із договірними матчами, часом — зі свавіллям арбітрів, із відсутністю футбольної інфраструктури, якою по-справжньому ніхто ніколи не займався, — не мала майбутнього.
«Ми утримуємо наш футбол на досить високому рівні всупереч надскладній ситуації в країні. Так, є проблеми. Але, що б не говорили про нас наші «друзі», ми рухаємося вперед. Так, ми змушені були скоротити наш елітний дивізіон із 16-ти до 12-ти команд. Але час показав, що цей усвідомлений крок був правильним! Я дав слово, що ми повернемося до 16-ти команд, й у сезоні-2021/2022 це станеться! У наступному чемпіонаті ми збільшимо кількість клубів у Прем’єр-лізі до 14-ти, а потім повернемося до більш звичної для всіх нас системи із 16-ма колективами в елітному дивізіоні.
Але ж кілька років тому в нас у другій лізі виступали лише 10 команд! У країні було тільки 40 професіональних колективів. Думаю, що це найменша кількість клубів у всіх лігах за всю історію. У багатьох областях зовсім не було професіональних футбольних команд. Але ми, як показує час, робили правильні кроки: поділили другу лігу на зони, узяли на себе оплату арбітражу, зменшивши навантаження на клуби, проводили численні зустрічі, переговори з представниками місцевої влади, бізнесменами, щоб вони простягнули руку місцевим футбольним клубам.
У результаті зараз у нас 50 професіональних команд у всіх лігах. І є всі передумови для того, щоб це число збільшувалося. Уже два роки поспіль у кожній області України є щонайменше одна команда, яка має статус професіональної. А це вершина піраміди розвитку футболу в кожному регіоні, наявність професіональної команди стимулює розвиток футболу в області на всіх рівнях», — вважає президент УАФ.
Руйнування тіньових схем фінансування українського футболу, відмова від використання офшорних схем, повернення до національної асоціації з офшорних компаній комерційних прав.
«Я не раз уже говорив про відкритість і прозорість у діяльності Української асоціації футболу. Усі платежі, які ми проводимо, абсолютно прозорі. Такої практики до нас не було. В усякому разі, ми не знайшли в архіві бухгалтерських документів про виплату преміальних по жодній збірній України з футболу.
За словами деяких тренерів і гравців, які їх отримували, ми з’ясували, що виплати були. Але їхнє походження — невідоме. У нас же повністю «біла» бухгалтерія. Зокрема, у грудні минулого року ми виплатили команді Олександра Петракова, яка перемогла на чемпіонаті світу U-20, один мільйон доларів призових. Кажуть, стільки ж отримала національна команда за вихід на ЧС-2006. Але, повторюся, бухгалтерських документів, що підтверджують це, ми не знайшли.
За п’ять років мого керівництва УАФ із бюджету України ми не взяли жодної гривні. Наголошую — жодної гривні! Федерації й асоціації інших видів спорту фінансуються з бюджету України, але не наша. І при цьому ми фінансуємо підготовку й участь у змаганнях більше 20-ти національних збірних. До того ж діяльність УАФ кожного року проходить аудит всесвітньовідомої компанії Ernst&Young. Це одна з найавторитетніших компаній у цій галузі. Вони перевіряють нас дуже ретельно, тому що на кону — їхня репутація. Для нас же позитивні висновки професіоналів світового рівня — додаткові впевненість та престиж. Між іншим, до приходу нашої команди до керівництва УАФ європейські компанії до аудиту асоціації не залучалися», — розповів Андрій Павелко.
Рішуча боротьба з договірними матчами в українському футболі на всіх рівнях.
«Свого часу, працюючи у Верховній Раді, я завжди підтримував не лише футбольні, а й загальноспортивні ініціативи. Зокрема, це законодавча ініціатива, яка допомогла створити дієвий інструментарій для боротьби з договірними матчами — чинний сьогодні закон «Про запобігання впливу корупційних правопорушень на результати офіційних спортивних змагань». До речі, нашим досвідом розробки нормативної бази для боротьби з корупцією у футболі й серйозними практичними напрацюваннями в цьому питанні, який набула останніми роками Українська асоціація футболу, активно цікавляться асоціації інших країн.
Власне, це підтвердив перший міжнародний форум, присвячений вирішенню проблеми match fixing, який за нашої ініціативи в минулому відбувся в столичному Будинку футболу й зібрав спеціалістів з багатьох країн Європи», — нагадав президент УАФ.
Призначення головним тренером збірної України Андрія Шевченка та популяризація головної команди країни у всіх регіонах.
«Це дійсно була дуже делікатна історія. Чого мені тільки не пригадували, коли ми після Євро-2016 вирішили призначити Андрія Шевченка головним тренером збірної! І родинні зв’язки, і те, що в нього практично не було тренерського досвіду… Але мені імпонували тренерські ідеї Андрія. До того ж я розумів, що відсутність достатнього тренерського досвіду йому компенсують висококласні фахівці, які готові були заради роботи в збірній України розірвати свої чинні контракти з європейськими клубами.
Так, після відбірного циклу ЧС-2018 ми не отримали необхідного результату. Але водночас не треба було бути великим фахівцем, щоб побачити, як змінилася гра збірної. Так, не було стабільності, заважали кадрові проблеми… У такій ситуації не дати Андрію ще один шанс було б геть неправильно. Я радий, що члени виконкому дослухалися до моїх аргументів, і в результаті ми отримали відбірний цикл, в якому збірна України вперше в історії не програла жодного матчу! При цьому у групі в нас були чемпіони Європи на чолі із самим Кріштіану Роналду.
Ідею, що збірна України належить усій країні, і тому вона не повинна грати в одному місті, ми взяли на озброєння давно. І дійсно приємно, що хоч би куди приїхала національна команда, стадіон усюди заповнений. Минулого року так було в усіх п’яти містах України, де грала збірна. Така широка географія за один рік у національної збірної була вперше! Запоріжжя стало восьмим містом, що прийняло національну команду за час її існування. І зупинятися на цьому ми не збираємося!
Відзначу, що збірна України не лише радує вболівальників цікавою грою й блискучими результатами, але й регулярно зустрічається з ними на відкритих тренуваннях, і вони відповідають їй взаємністю!» — сказав Андрій Павелко.
Проведення у 2018 році фіналів жіночої та чоловічої Ліги чемпіонів у Києві.
«Футбольні свята фіналів Кубків чемпіонів УЄФА в Києві познайомили Європу та весь світ із сучасною Україною. Позитивний імідж країни серед футбольної спільноти, крім іншого, сприяє також подальшим процесам євроінтеграції.
Фахівці в один голос відзначали високий рівень організації фіналів, виконання всіх вимог, які ставив перед нами УЄФА. Тоді всі побачили злагоджену співпрацю УАФ, усіх служб, органів державної влади та місцевої влади. А після цього ми отримали високі оцінки рівня проведення фіналів від УЄФА та особисто від Александера Чеферіна.
Тисячі вболівальників з усього світу змогли насолодитися гостинною атмосферою, яка панувала в Києві та Україні в дні проведення фіналів. А ми всі продемонстрували готовність України і в майбутньому проводити матчі найвищого міжнародного рівня. В цілому ця подія залишиться в історії України як яскраве свято, що сприяло популяризації футболу в нашій країні серед дітей та юнацтва та України як спортивної і гостинної держави у всьому світі», — згадує зараз Андрій Павелко.
Україна стала 15-ю із 55-ти європейських асоціацій, яка впровадила систему VAR.
«Коли два роки тому я запропонував ідею введення VAR, то доводилося багато пояснювати, чому він потрібен. А останнім часом я переважно відповідав на запитання, скільки ще чекати на його введення. Ми пройшли непростий шлях, отримавши відповідні дозволи на впровадження VAR від ФІФА та ІФАБ. І вже з перших матчів другої частини сезону використовуємо технологію.
Щоб це стало реальністю, була проведена велика робота, і я вдячний усім, хто має до цього відношення. Це непростий проект, але саме Українська асоціація футболу знайшла фінансування для нього, оскільки ми розуміли, що без VAR можемо залишитися на узбіччі європейського футболу.
Сьогодні VAR в Україні — це вже реальність. І це не тільки престиж, а й вихід нашого футболу на новий рівень», — підкреслив керівник УАФ.
«Виповнюється п’ять років, як футбольна спільнота нашої держави довірила мені керівництво Українською асоціацією футболу, — відзначив Андрій Павелко. — Це був надзвичайно цікавий період розвитку, впровадження інноваційних рішень і реформ, очищення організації від сірих фінансових схем і боротьби з договірними матчами, час важливих соціальних проектів і розвитку масового футболу, підтримки наших Героїв-захисників та нових історичних досягнень на міжнародній арені. І я дуже вдячний всій команді й кожному окремо співробітнику УАФ за ваш професіоналізм і плідну співпрацю!
Але не менш цікавими є наші плани на майбутнє. Звичайно, цього року головний пріоритет — це підготовка й виступи головної команди у фінальній частині Євро-2020 та в елітному дивізіоні Ліги націй. Також цього року плануємо розпочати втілення давньої мрії багатьох поколінь футболістів — будівництво сучасної бази для національних збірних. Далі — покриття технологією VAR усіх матчів УПЛ та повне викорінення ганебної практики договірних матчів в Україні.
Загалом, наступні сезони, зокрема, 2021/2022, важливі рішення щодо яких були ухвалені на засіданні Виконкому УАФ 5 березня, стануть переломними для всього українського футболу. Це і трансформація чемпіонату молодіжних команд, і нові умови для розвитку жіночого клубного футболу, і довгоочікуване повернення формату УПЛ до 16-ти учасників. Чимало цих та інших рішень п’ять років тому виглядали лише мрією, але зараз вони стають нашими спільними досягненнями. Пишаюсь великою і дружною командою УАФ і нашими регіональними асоціаціями, співпрацею з асоційованими членами й надійними партнерами, з якими тісно співпрацюємо й досягаємо успіху заради нових перемог українського футболу, заради вас, дорогі вболівальники!»
СК "Карбон" 2024
СК "Профіспорт" 2023
ФК "УТК" 2022