Звіт голови Владислава Голуба на ХІІІ черговій Конференції ФФЧО

Шановні делегати та гості Конференції!

За період з часу реорганізації Федерації футболу області у громадську спілку пройшло більше року. Конференція з реорганізації, яка відбулася 12 грудня 2017 року затвердила і новий Статут ФФЧО, який визначає мету і напрями розвитку та популяризації футболу в області серед усіх верств населення, а також впровадження оздоровчої, освітньої та наукової діяльності в сфері футболу та інших соціальних програм.

За цей час виконкомом, робочими органами Федерації та її постійними і асоційованими членами проведена відповідна робота по забезпеченню виконання Статутних завдань та обласної програми розвитку футболу  на 2016-2020 роки затвердженої обласною радою.

Протягом звітного періоду проведено 9 засідань виконкому, на яких розглянуто 44 питань порядку денного. Зазначу, що виконком важливого значення надавав організаційно-масовій роботі, розуміючи, що без плановості, контролю і аналізу своєї роботи складно виконувати Статутні завдання.

Згідно статистичних даних футболом в області сьогодні займається 23104 чоловік.

В умовах кризового стану в країні, який негативно відбивається і на розвиток не тільки професіонального, а й масового футболу, на наше переконання в області проведено масові змагання серед різних категорій населення. В 14 обласних офіційних змаганнях брали участь 334 команди. Проведено зокрема, серед аматорських команд розиграш Кубку, вищоліговий чемпіонат і першолігову першість, Кубок і чемпіонат серед ветеранів 40+, студентів і жіночих (дівочих) команд, чемпіонат серед аматорських та ветеранських команд з футзалу. Традиційні турніри пам’яті В’ячеслава Першина та Ігоря Кобилочного та інші.

Пріоритетним напрямком роботи обласної Федерації був і залишається розвиток футболу в навчальних освітніх та дитячо-юнацьких спортивних закладах, а саме проведення змагань на призи клубу «Шкіряний м’яч», дитячо-юнацької ліги та з футзалу.

Реалізовано соціальний проект «Відкриті уроки футболу», який проведено в м. Городищі за участю майже 200 учнів. Разом з обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти проведено курси шкільних вчителів фізичної культури з методики викладання футболу. Проведено курси з підвищення кваліфікації тренерів дитячо-юнацьких спортзакладів та аматорських команд за програмою «С»-диплому ФФУ, обласні навчальні семінари арбітрів, інспекторів та іншого активу Федерації. При суддівському комітеті працює школа «молодого арбітра».

Забезпечено як методично так і фінансово повноцінну роботу Черкаського міжрегіонального центру розвитку жіночого футболу.

Працівниками та представниками обласної федерації з виїздом на місця, по різним напрямках роботи було надано методичну допомогу організаціям Канівського, Лисянського, Чигиринського, Корсунь-Шевченківського, Золотоніського, Кам’янського, Уманського, Черкаського, Городищенського, Драбівського районів, міст Ватутіне та Умань.

Загальноосвітнім і дитячо-юнацьким спортивним закладам, районним і міським федераціям футболу для навчально-тренувального та ігрового процесу було надано 566 футбольних м’ячів. Передбачено і в цьому році надати шкільним і спортивним закладам 300 м’ячів.

З грошових надходжень від Федерації футболу України 10-м районним і міським федераціям на виконання їх Статутної діяльності було надано безповоротну фінансову допомогу на суму 112 тис. 630 грн.

Відповідно до вимог ФФУ та норм законодавства України, в обласній Федерації працює електронна база даних футболістів, яка підключена до єдиної інформаційної бази даних Федерації футболу України. В 2018 році при заявці команд на участь в обласних змаганнях, реєстрацію в електронній базі даних ФФЧО пройшли 2849 футболістів.

Важливого значення у подальшому розвитку масового футболу відіграє спортивна база. Завдяки ініційованій Федерацією футболу України і затвердженій Кабінетом Міністрів України програмі будівництва футбольних полів із штучним покриттям в минулому році в області побудовано 8 майданчиків із штучним покриттям розміром 42х22 м. В 2019 році планується будівництво ще 12 таких майданчиків.

Крім цього сільськогосподарськими агрофірмами «Базис» та «Берестівець» Уманського району побудовано 2 сучасних футбольних стадіонів. За рахунок громади м. Черкаси побудовано міні-футбольне поле із штучним покриттям розміром 60х40 м.

Реалізуючи затверджену обласною радою програму розвитку футболу на 2016-2020 роки, спільно з управлінням у справах сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації проведено щорічний обласний огляд-конкурс на кращу постановку роботи з розвитку футболу серед районних і міських спортивних організацій та федерацій футболу. Положення проведення цього огляду включає в себе 31 показник-критерій, по яким визначаються переможці. За підсумками 2018 року переможцем став Уманський район, на другому місці м. Умань, на третьому – Золотоніський район. Ці переможці, крім спортивних нагород, отримають також кошти на придбання спортивної форми і інвентаря в розмірі 50, 30 і 20 тис. грн. відповідно.

Також традиційно, щороку, обласна Федерація за підсумками року визначає та нагороджує у 14 номінаціях кращих лауреатів серед футболістів, тренерів, арбітрів, дитячо-юнацьких спортивних закладів, вчителів закладів середньої освіти, меценатів та засобів масової інформації.

Інформаційним партнером Федерації газетою «Вечірні Черкаси» протягом минулого року висвітлено біля 150 матеріалів футбольної тематики, також 167 матеріалів футбольного життя на сайті обласної Федерації.

Протягом минулого року у Всеукраїнських змаганнях від області брали участь 29 команд. Із них команда «ЛНЗ-Лебедин» стала володарем аматорського Кубку України, жіноча команда «Ятрань-Берестівець» півфіналістом Кубку України, СК «Хімік» м. Черкаси бронзовим призером чемпіонату України серед ветеранів 40+, команда U-19 «Черкащина-Академія» Білозір’я срібним призером чемпіонату дитячо-юнацької ліги України, команди дівчат U-14, 15, 16, 17 ДЮСШ № 1 м. Умань чемпіонами України, учасником фінальної частини «Чемпіонату України Героїв АТО» команда «Зеніт» Золотоніської військової частини.

В складі різних збірних команд України брали участь 10 представників нашої області.

Срібними призерами Чемпіонату Європи в складі збірної з обмеженими можливостями стали кам’янчанин Іван Доненко та Богдан Кулинич з Черкас. Путівку до фінальної частини Чемпіонату Європи в складі футзальної жіночої збірної виборола уманчанка Олена Цикаленко.

Сім арбітрів нашої області проводили матчі за участю професіональних команд України всіх рівнів, а один міжнародного рівня.

Знаковим для області є визнання головного тренера команди «ЛНЗ-Лебедин» Василя Гречаного кращим аматорським тренером України в 2018 році, який до речі є членом виконкому обласної Федерації.

За клопотанням виконкому Федерації, 49 осіб громадського футбольного активу області нагороджені Почесними відзнаками обласної ради, обласної державної адміністрації, Федерації футболу України, обласного управління спорту та обласної Федерації.

       Зазначу, що сьогодні обласна Федерація має довіру з боку Федерації футболу України та державного обласного спортивного органу.

Сьогодні у своїх рядах обласна Федерація футболу об’єднує 26 постійних та 8 асоційованих членів. Члени Федерації у своїх регіонах та за напрямками своєї діяльності проводять також відповідну роботу з розвитку футболу організовуючи заходи спрямовані на популяризацію та залучення різних верств населення до занять футболом, участі команд в обласних турнірах.

Слід відзначити належний рівень організаційної і спортивно-масової роботи в першу чергу Золотоніської, Черкаської, Городищенської, Уманської, Чорнобаївської, Драбівської, Тальнівської районних, Уманську міську та ряд інших федерацій футболу.

Необхідно зазначити, що окремі регіональні федерації послабили свою роботу. Звичайно, що на це є ряд об’єктивних причин і обставин, але це не повинно переходити в системність.

Поряд з цим, ми вважаємо, що є і такі, що існують лише на папері.

В зв’язку з цим, хочу нагадати представникам цих федерацій, що вступаючи в членство до обласної Федерації, районні і міські федерації брали на себе зобов’язання дотримуватись і виконувати Статут, регламенти, рішення та інші нормативні документи, які ухвалені органами управління обласної Федерації футболу та активно сприяти розвитку футболу на своїх територіях та на території області.

Так не може бути коли в рік федерація проводить лише 1-2 одноденних турніри і при цьому ми не можемо від неї отримати навіть річний звіт.

Якщо ця тенденція не зміниться, нам нічого не залишатиметься, як призупинити членство такої федерації, а призупинення членства в обласній Федерації, автоматично позбавляє права участі команд цього регіону в обласних змаганнях. Зазначу, що обласна Федерація в таких різких рішеннях абсолютно незацікавлена, це буде як вимушена міра.

Окремими регіональними федераціями до цього часу (термін був до 1 липня 2016 року) не виконано рішення попередньої Х звітно-виборної Конференції, яка відбулася 6 жовтня 2015 року, щодо приведення своїх статутів у відповідності до вимог Статутів ФФЧО та ФФУ.

Ми розуміємо, що на місцях є багато проблем і чинників, які стримують нашу галузь. Це і відсутність належної підтримки з боку владних структур, відсутність належного державного фінансування, але необхідно і самостійно шукати шляхи для вирішення завдань та по іншому будувати власну роботу.

На наше глибоке переконання, вектор нашої з вами роботи сьогодні має бути спрямований на співпрацю з об’єднаними територіальними громадами, що дасть можливість проводити футбольні заходи як в ОТГ так і районні змагання серед ОТГ. Прикладом і підтвердженням цього є Паланківська ОТГ на Уманщині, Білозірська Черкаського, Степанецька Канівського районів та ряд інших.

Вимагає значного покращення співпраця багатьох регіональних федерацій з органами законодавчої та виконавчої влади, зокрема в частині виконання «Програми розвитку футболу в Черкаській області на 2016-2020 роки» затвердженої обласною радою та відповідних програм на місцях.

В переважній більшості завдань обласної програми, виконання їх покладено саме на органи виконавчої влади. Тому головам федерацій футболу потрібно якомога частіше стукати їм в двері.

Протягом звітного періоду профільними комітетами, які є робочими органами Федерації з основних напрямків організації і розвитку футболу та які працюють на громадських засадах, проводилася також відповідна робота.

В той же час, ми б хотіли більш дієвої роботи окремих комітетів. В першу чергу суддівського, адже вкрай гостро стоїть питання чисельного складу обласних арбітрів, їх 36 і це замало. Тому потрібна більш ефективна робота школи «молодого арбітра» та відкриття її філіалів в регіонах. Осторонь підбору, виховання і підготовки арбітрів не повинні стояти районні і міські федерації футболу. Сьогодні лише половина регіонів представлена арбітрами обласного рівня. Ми маємо розуміти, що дефіцит арбітрів стримує професіональний арбітраж змагань не тільки обласного рівня, а й на місцях.

Гострою проблемою залишається якість окремих футбольних полів та побутових умов де проводяться обласні змагання. Потребують ремонту та приведення в належний стан окремі районні стадіони.

В зв’язку з наближенням цьогорічного футбольного сезону, міським і районним федераціям, футбольним клубам і командам та комітету обласної Федерації з питань стадіонів та безпеки проведення змагань потрібно провести відповідну роботу по підготовці спортивних споруд до весняного сезону.

Більш ефективної роботи вимагають дитячо-юнацькі спортивні заклади області, і зокрема якісного проведення навчально-тренувального процесу, участі команд в змаганнях обласної дитячої ліги, підвищення кваліфікації тренерських кадрів.

Це неприпустимо коли в закладах функціонує від 9 до 12 футбольних груп, а в обласних змаганнях беруть участь 1-2 команди спортзакладу.

Суттєвої уваги, піклування і підтримки від всіх нас вимагають змагання «Шкіряний м’яч», особливо в проведенні 1-2 етапів. Багато освітянських шкіл взагалі не проводять ці змагання та не беруть участь в районних і міських етапах. Неприпустимо, коли навіть в обласних зональних змаганнях не беруть участь команди деяких регіонів. Так, в минулому році не брала участь жодна команда із 4-х вікових категорій Смілянського, Черкаського та Чорнобаївського районів.

Хочу звернутися і запитати у голів районних федерацій, які не проводять районні чемпіонати серед дорослих команд, що вам заважає тоді організовувати і  проводити масові дитячі змагання «Шкіряний м’яч», які не потребують значних фінансових витрат. Сьогодні як ніколи потребує уваги і допомоги сільська молодь.

На превеликий жаль, при проведенні найвищого за рангом обласного чемпіонату серед аматорських команд, трапляються випадки неналежної поведінки глядачів. Ми повинні розуміти, що життя і здоров’я учасників змагань для нас питання номер один. Обласна федерація і надалі буде вимагати суворого дотримання і виконання всіма футбольними членами затверджених регламентів і положень змагань, Правил гри і дисциплінарних вимог, які сьогодні діють в організованому футболі.

Рухатися вперед лише в односторонньому напрямку це рух в нікуди і ми ніколи з цим не погодимося. Виконання Статутних завдань з розвитку футболу можливо лише при умові руху з різних напрямків.

Шановні делегати!

Робота Адміністрації Федерації полягала не тільки в плануванні заходів, організації і проведенні виконкомів, нарад, навчальних курсів і семінарів, проведенні обласних змагань, участі команд у всеукраїнських турнірах та інших заходів спрямованих на виконання Статутних вимог і завдань. Протягом звітного періоду проводилася також значна робота з підготовки, обробки і складання та направлення в різні інстанції різного роду звітів, інформацій, листів тощо.

Сподіваюся, що мій звіт доповнять члени виконкому, голови комітетів Федерації та делегати Конференції.

Всім Вам та футбольній спільноті Черкащини висловлюю глибоку подяку за проведену роботу.

Дякую за увагу.

В обгорненні звіту голови Федерації взяли участь члени виконкому та голови комітетів ФФЧО Олександр Бойко, Антоніна Саприкіна, Володимир Лизогуб, Юрій Деренюк, голова Золотоніської районної ФФ Михайло Хлипа та начальник обласного управління у справах сім’ї, молоді та спорту Максим Зеленський і голова комітету ФФУ з розвитку футболу в регіонах Юрій Титаренко.

Попередні чемпіони

СК "Профіспорт" 2023

ФК "УТК" 2022

ФК "УТК" 2021